سقف کشسان

سقف کشسان را می‌توان یکی از مدرن‌ترین انواع سقف کاذب دانست. این سقف از پارچه‌ای از جنس PVC ساخته می‌شود که دارای قابلیت کشسانی است. به این معنی که می‌توان با گرمادهی به پارچه، آن را به اندازه مورد نظر کش آورد و سپس روی پروفیل‌های ویژه‌ای نصب کرد. از پارچه کشسان می‌توان به‌عنوان دیوارپوش نیز استفاده کرد که به آن دیوار کشسان گفته می‌شود. سقف کشسان و دیوار کشسان دارای قابلیت نورپردازی هستند که این قابلیت از عناصر مهم زیباسازی دکوراسیون به حساب می‌آید.
سقف کشسان یک فناوری جدید در رده پوشش‌های داخلی ساختمان است که اولین بار توسط شرکت باریسول ابداع و تجاری گردید به شکلی که هم‌اکنون در اکثر کشورهای دنیا از جمله ایران به عنوان یک راهکار بسیار عالی، توجیه‌پذیر و اقتصادی برای پوشش‌های داخلی ساختمان به‌کار می‌رود. این نوع پوشش داخلی به‌ لحاظ ویژگی‌های خاصی که دارد از یک بخش یا ماده تکمیل‌کننده ساختمان به بخشی از چیدمان طراحان داخلی تبدیل گردید. این نوع از پوشش اگرچه نام سقف را به دنبال خود می‌کشد تنها در سقف اجرا نمی‌شود، می‌توان این نوع از پوشش را به‌صورت دیوارپوش یا پوششی برای اشیاء یا لوازم سه‌بعدی هم درنظر گرفت و آن را به‌صورت معلق به‌عنوان تزئینات داخلی به‌کار برد اما همچنان بیشترین کاربرد این نوع از پوشش برای سطح مسطح علی‌الخصوص سقف است.

علت نامگذاری سقف کشسان چیست؟

نوعی از پارچه pvc با خاصیت انعطاف‌پذیری بالا، کشش، پایداری و مقاومت کافی ماده اصلی و تشکیل‌دهنده سقف کشسان است. این نو پی‌وی‌سی به‌وسیله گیره‌های نگهدارنده‌ای که در اطراف سازه بر روی ریل‌هایی قرار می‌گیرد پارچه پی‌وی‌سی را روی سقف ثابت نگه داشته و از تغییر فرم آن جلوگیری می‌کند در هنگام نصب پوشش برای فرم‌دهی و صاف‌کردن حین نصب معمولاً به‌وسیله دستگاه‌های گرمازایی که از فاصله یکی دو متری حرارت را به پارچه مخصوص منتقل کرده و آن را از دو سمت کشش می‌دهند. به همین دلیل است که این نوع سقف به سقف کشسان» یا «سقف کششی معروف شده است.

مشخصات پوشش‌های سقف کشسان

این نوع از پوشش دارای ضخامتی از حداکثر ۸/۰ تا ۱ میلی‌متر است که در هر مترمربع حدود نیم کیلوگرم وزن دارد اما می‌تواند تا ۲۰۰ کیلوگرم وزن را تحمل کند. پارچه به‌کار رفته در سقف کشسان کاملاً ایمن، ضدحریق، در مدل‌ها و طرح‌های مختلف شفاف، نیمه شفاف، مات و براق وجود دارد. این پارچه قابلیت چاپ با کیفیت را داشته و می‌تواند تلفیقی به‌یادماندنی از طرح و رنگ و شکل را ایجاد کند. مواد تشکیل‌دهنده سقف‌های دکوراتیو کشسان ۹۰ درصد از نوع بسیار خاص پی‌وی‌سی و ۱۰ درصد پلاستیک استایلر است. سقف‌های کشسان تنها نوع سقف کاذب هستند که قابلیت استفاده برای انواع فضاهای مسکونی، تجاری، صنعتی، نمایشگاهی و تجاری را به صورت همزمان دارد. به جرأت می‌توان گفت که آینده صنعت سقف کاذب و همچنین چیدمان¬های ثابت در گروه این مدل از پوشش فناورانه است.

نحوه نصب و ایجاد سقف‌های کشسان

سقف‌های کشسان در هر ابعاد و مساحت می‌تواند نصب شود. این مزیت برجسته در سقف کشسان از این جهت حائز اهمیت است که این نوع سقف تنها از طریق محیط نصب می‌شود بنابراین به‌سادگی و خوبی می‌تواند هر نوع تاسیسات را در پشت خود پنهان کند بدون این که نیاز باشد نگهدارنده خاصی در سقف برای آن تعبیه گردد. در اطراف محیطی سازه که یا دیوار است یا لبه‌های کناف و گچبری ریل‌هایی نصب می‌شود، روی این ریل‌ها به فواصل مشخصی گیره‌های نگهدارنده قرار می‌گیرد و پارچه را از طرفین می‌کشد. تقریباً تمام انواع پوشش‌های کششی که بر روی دیوار یا سقف نصب می‌شود از همین روش استفاده می‌کند اما در طرح‌های آزاد و همچنین سه‌بعدی نیاز به اسکلت یا نگهدارنده‌هایی متفاوت هست.

نور و نورپردازی در سقف کشسان

نورپردازی یکی از برگ برنده‌های مهم سقف کشسان است، سقف کشسان می‌تواند هم سه نوع نورپردازی را به تنهایی به تفکیک و تلفیق ارائه کند. نورپردازی از پشت این قابلیت را به سقف کشسان می‌دهد که نور یکدست و یکنواخت را درفضا منتشر کنید. همچنین اگر پوشش کششی در مسیر نور طبیعی مثل نورگیر یا پنجره قرار گیرد می‌تواند به‌خوبی نور طبیعی را از خود عبور دهد. میزان عبور نور مصنوعی یا طبیعی بر روی سقف کشسان بسته به نوع پارچه‌ای که استفاده می‌شود، مات یا براق قابل تنظیم است. همچنین می‌توان نورهای بیرونی از نوع LED یا هر نوع دیگری لامپ سقفی را روی آن نصب کرد.

انواع پوشش‌های قابل استفاده در سقف کشسان

پوشش‌های مطرح و متداول سقف کشسان عبارت است از
سقف کشسان براق(lighter): نوعی از پوشش‌های مخصوص سقف کشسان است که به نام براق شفاف شناخته شده و بیشتر میزان نور را از خود عبور می‌دهد. این نوع پوشش بیشترین دامنه توزیع و عبور نور را دارد.
سقف کشسان مات (Opaque): سقف کشسان مات دارای توزیع نور کاملاً یکنواخت است اما میزان عبور نور کمتری نسبت به نوع براق دارد. منبع نور را کاملاً پوشانده و برای طراحی‌های ساده بسیار مناسب است.
سقف کشسان نورگذر (Transparent): در این نوع سقف کششی که به نوع شفاف نیز معروف است بیشترین شفافیت برای عبور نور وجود دارد. این نوع از پوشش برای فضایی که نیاز به عبور نور طبیعی است زیاد استفاده می‌شود.
سقف کشسان ساتین (Satin) : سقف کششی ساتین در واقع حد اعتدال بین سقف مات و براق است. این نوع پارچه میزان عبور نور نسبی داشته و بسیار پر استفاده است.
سقف کشسان پارچه‌ای: گران‌قیمت‌ترین نوع از پوشش‌های استفاده‌شده در سقف‌های کشسان است، ظرافت و بافت بسیار خاصی دارد که برای فضاهای مجلل و سبک بیشتر استفاده می‌شود.
سقف کشسانی براق: از اسم این سقف کشسانی کاملاً مشخص است که شبیه زرورق است. لازم به ذکر است که تمام پوشش‌های معرفی‌شده قادر به چاپ تصویر بوده و شبیه‌سازی‌های طبیعی مثل آسمان مجازی با فیبرنوری کار و سقف براق بیشتر اجرا می‌شود.

جنس سقف کشسان چیست؟

جنس پارچه سقف کشسان از ۹۰% PVCو ۵% پلاستی سایزر و ۵% افزودنی‌های مجاز تشکیل می‌شود. پلاستی سایزر موجود در سقف کشسان موجب ایجاد ویژگی کشسانی در آن می‌شود. ضخامت سقف کاذب کشسان از ۱۸/۰ تا ۲۵/۰ میلی‌متر بوده و جزو متریال بسیار نازک و سبک ساختمانی است. این سقف‌ها به دلیل وجود زینک اکساید، که کشنده و از بین برنده باکتری وقارچ است، آنتی باکتریال محسوب می‌شوند و به علت فراوانی کلر در فرمولاسیون آن، سقف کشسان ضد اشتعال و اصطلاحاً نسوز است.

انواع پارچه‌های سقف کشسان چیست؟

سقف کشسان به انواع سقف کشسان مات، ساتن، لاکر (آینه‌ای)، ترنسپرنت، گلکسی، برلیانت و کلودز تقسیم می‌شوند. در بین این سقف‌ها، سقف کشسان لاکر دارای تنوع رنگی فوق‌العاده‌ای است که شامل بیش از ۱۵۰ رنگ می‌شود. نکته‌ی قابل توجه در سقف‌های کشسان امکان چاپ بر روی پارچه‌های سقف کشسان است. مشکلی که پیشتر چاپ سقف کشسان با آن روبه‌رو بود، عرض چاپ نسبتاً کم (به میزان ۲۰/۳ متر) بوده است. اما این مشکل توسط گروه صنعتی لابل با در اختیار گرفتن دستگاه چاپ UV حل شده است این دستگاه، اولین دستگاه چاپ با عرض ۳۰/۵ متر در ایران است. به کمک دستگاه چاپ سقف کشسان می‌توان در پروژه‌های ساختمانی بزرگ، سقف لابل را به‌صورت یکپارچه و بدون درز چاپ کرد. این چاپ‌ها در کمترین زمان و با بهترین وضوح انجام می‌گیرند.

نصب سقف کشسان چگونه است؟

برای نصب سقف کشسان نیاز به ابزار ویژه نصب است. ابتدا پروفیل‌های ویژه به دور تا دور محل نصب، پیچ می‌شوند. سپس با استفاده از گیره نگهدارنده چهار طرف سقف به‌صورت معلق نگاه داشته می‌شود. در این مرحله، گرمادهی با استفاده از هیتر ویژه نصب سقف کشسان آغاز می‌شود. اما هیتر سقف کشسان چیست؟ هیتر سقف کشسان با استفاده از زاویه و پرتاب درجه هوای مناسب می‌تواند گرمای موردنیاز سقف را تامین کند. هیتر ویژه سقف کشسان با هیترهای صنعتی دیگر از نظر زاویه پرتاب هوا متفاوت است.
هیتر توسط یک نفر با فاصله معینی از سقف، به‌طوریکه گرما موجب سوختن سقف نشود، نگاه داشته می‌شود و شخصی دیگر با استفاده از کاردک‌های ویژه نصب سقف کشسان شروع به جا انداختن لبه های سقف به درون پروفیل‌ها می‌کند. این کار از گوشه‌ها شروع می‌شود. پس از نصب گوشه‌های سقف گیره¬ها برداشته شده و قسمت‌های دیگر سقف نیز نصب می‌شود. درنهایت سقفی کاملاً یکپارچه، بدون چروک و شکم‌افتادگی نصب شده و تمام درزهای بین سقف و دیوار با استفاده از نوار درزگیر بسته می‌شود تا از ورود حشرات و گردوغبار به پشت سقف جلوگیری شود.

قابلیت‌های سقف کشسان چیست؟
پارچه سقف کشسان دارای قابلیت‌های فراوانی است که آن را از انواع سقف متمایز می‌کند. برای مثال:
✅قابلیت چاپ تصاویر دلخواه روی سقف کشسان
✅قابلیت شستشو و نگهداری بسیار آسان
✅قابلیت جابجایی و انتقال به مکان جدید
✅ضد آب و ضد رطوبت
✅سقف کشسان آنتی¬باکتریال است
✅مقاوم در برابر اشتعال
✅ضد گردوغبار
✅ ۵۰ سال طول عمر
✅ ۱۲ سال گارانتی سقف کشسان لابل
توضیحات در مورد سقف کشسان

منظور از قابلیت جابجایی این است که اگر مجبور به اثاث‌کشی و تغییر مکان باشید، امکان این وجود دارد که پارچه و ریل را از سقف جدا کرده و به محل جدید ببرید. سپس می‌توانید دوباره آن را بر روی سقف محل جدید نصب کرده و همانند روز اول از آن بهره ببرید. ناگفته نماند که منظور از غیرقابل اشتعال بودن پارچه سقف کشسان این نیست که این پارچه کاملا ًدر برابر آتش مقاوم است، بلکه هنگام آتش‌سوزی این پارچه فقط جمع می‌شود و هرگز آتش نمی‌گیرد. این سقف چکه نمی‌کند و از گسترش آتش‌سوزی جلوگیری می‌نماید. برای نصب سقف کشسان از پروفیل‌های آلومینیومی یا پروفیل‌هایی از جنس PVC استفاده می‌شود که دارای قابلیت انعطاف‌پذیری بوده و گزینه مناسبی برای ایجاد خم، اشکال گنبدی یا بسیاری از اشکال دیگر می‌باشند.

آرک و کاربرد آن در دکوراسیون ساختمان

آرک چیست؟
آرک‌ها المان‌هایی جذاب در دکوراسیون داخلی هستند که نمای خاصی به فضا می دهند.
واژه آرک به معنای قوس یا کمان بوده و در یک دهانه، برای انتقال بار عمودی وزن به تکیه‌گاه‌ها ایجاد می‌شود، قسمت مهمی در معماری ساختمان‌ها می‌باشد. طاق‌ها از لحاظ ساختار هندسی به سه دسته طاق‌های سهمی، نیم دایره و بیضوی تقسیم می‌شوند. گاه به صورت گنبدی هستند و گاه به صورت زنجیره‌ای پشت هم قرار می‌گیرند. برخی از طاق‌ها هم شکل نیمه استوانه‌ای دارند.
آرک که در گذشته به استحکام سازه کمک می‎کرد در حال حاضر، بیشتر جنبه‎ی نمایشی و زیبایی داشته و برای جداسازی دو فضا به کار می‎رود. شاید در نگاه اول به نظر بیاید که این نوع معماری مدرن نبوده و بسیار شلوغ است. اما با سیستم‌ کناف طرح‌های مدرن و ساده‌ای قابل اجرا می‌باشد که با معماری روز دنیا و طراحی مینیمال و ساده هم‎خوانی دارد.
با وجود اینکه آرک در سبک‌های طراحی دکوراسیون داخلی که بر پایه سنت‌های قدیمی استوار هستند، بیشتر دیده می‌شوند در خانه‌های امروزی هم می‌توان از آرک‌ها در فضاهای گوناگون استفاده کرد و زیبایی منحصر به فردی به خانه بخشید لذا در این مقاله به بررسی کاربردهای آرک در قسمت‌های مختلف دکوراسیون داخلی خانه‌های امروزی می‌پردازیم.
امروزه آنچه از نام آرک در میان همگان رواج یافته است تزیینات سقف اپن آشپزخانه هاست که گاها به اشکالی غیر از قوس نیز منجر می‌شوند. این نوع سقفها در حقیقت نوعی سقف کاذب هستند که برای فضاهایی همچون اپن آشپزخانه مورد استفاده قرار می‌گیرند و اکثرا بی‌شباهت به معنای اصلی آرک یا طاق می‌باشند.
آرک آشپزخانه
همانطور که گفته شد یکی از کاربردهای آرک در معماری مدرن و امروزی در آشپرخانهها می‌باشد. با توجه به سهولت نصب و اجرا و انعطاف پذیری در زمینه طراحی، کناف به عنوان یک راه حل ساده و مدرن طرفداران بسیاری پیدا کرده است. بنابراین اگر می‎خواهید بازسازی منزل خود را به سبک مدرن انجام دهید می‌توانید از سیستم‌های کناف بهره بگیرید.
اگر فکر می‌کنید در آشپزخانه‌های کوچک نمی‎شود از آرک کناف استفاده کرد با مشاهده مدل زیر، به اشتباه خود پی‌می‎برید. آشپزخانه طراحی شده زیر فضای بسیار کوچکی دارد اما بخاطر استفاده خلاقانه از کابینت‎های به رنگ خنثی و روشن در کنار شلف و قفسه‎های باز، فضا به هیچ عنوان گرفته و دلگیر دیده نمی‎شود. طراحی میز اپن و آرک آشپزخانه نیز مقداری پیچیده است و سادگی طرح‎های مدرن را ندارد اما این کار باعث شده نگاه‎ها به سمت آرک و اپن معطوف شود تا چندان متوجه کوچکی فضای آشپزخانه نشوید.
آرک درب ورودی خانه
یکی از کاربرد‌های جذاب و زیبای آرک‌ها استفاده از این المان برای قسمت‌های ورودی خانه است. مثلا درب ورودی خانه را در نظر بگیرید که با یک آرک گنبدی شکل مزین شده است. وجود آرک‌ها در بالای سردر خانه‌ها علاوه بر این که حس صمیمیت را منتقل می‌کند، بر دعوت کردن نیز تاکید دارد. این سبک معماری و استفاده از آرک برای ورودی ساختمان فقط برای خانه‌های ویلایی و سبک قدیمی نیست بلکه امروزه برای بسیاری از آپارتمان‌ها هم ورودی را گنبدی شکل در نظر می‌گیرند که نوعی استفاده خلاقانه از آرک به حساب می‌آید.
طاق‌ها در نمای بیرونی خانه، جلوه‌ای زیبا و تاریخی به خانه می‌بخشد که تاکیدی بر معماری‌های کهن و اصالت خانه‌ها دارد.
از این درب‌ها نزدیک به ۴۰۰۰ سال است که استفاده می‌شود، خصوصاً مردم رومانی در گذشته به وفور از این درب‌ها در ساختار خانه‌های خود استفاده می‌کردند، از این رو نمی‌توان این مدل درب را امروزی نامید. این درب‌ها واقعا عالی بوده و نه تنها ساختمان را زیبا می‌کنند، بلکه نقش ساختاری نیز دارند؛ معمولاً، فشار بار ساختمان بر روی قسمت بالایی این درب‌ها به دو طرف درب منتقل شده، سپس به پایین درب می‌رسد.
آرک پنجره‌ها
معماری اکثر پنجره‌های قدیمی با استفاده از آرک است. حتما شما هم نمونه‌هایی از آن را در خانه‌های قدیمی و تاریخی دیده‌اید. پنجره‌های شیشه‌ای رنگی که در قاب گنبدی شکل. می‌توان با تلفیق معماری سنتی و قدیمی ایرانی با معماری مدرن، طرح‌های خیره‌کننده‌ای ایجاد کرد که هر بیننده‌ای را به تحسین وادار کند. در خانه هایی که فضا به قدر کافی برای ساختن طاق‌ها کنار هم وجود داشته باشد می‌توان از ایده رواق استفاده کرد و فضاهایی چون تراس خانه و یا همان استخر و حیاط را زیباتر کرد.
آرک در اتاق نشیمن
اگر اتاق نشیمن بزرگی دارید با ایجاد چند آرک در قسمت‌های مختلف آن حال و هوایی خاص به فضای خانه ببخشید. در خانه‌هایی که دکوراسیون داخلی سنتی و قدیمی دارند آرک‌ها بیش از هر جای دیگری خودشان را نشان می‌دهند. می‌توان با به کار بردن وسایلی مانند فرش‌های طرح قدیمی و اصیل که با این سبک معماری هماهنگی دارند، زیبایی آن را چندین برابر کرد.

درزگیری و نقاشی کناف

بتونه‌کاری کناف
یکی از مراحل مهم در اجرای کناف، بتونه‌کاری است. بتونه‌کاری به اندازه نصب ساختار کناف اهمیت دارد و در کیفیت نهایی کار، نقش موثری خواهد داشت.
بعد از نصب پانل‌ها و قبل از شروع نقاشی ساختمان، باید بتونه‌کاری کناف را انجام داد. بتونه‌کاری کناف به دقت و مهارت زیادی نیاز دارد. اگر اصول و نکات فنی مهم در هنگام بتونه‌کاری رعایت نشود، نقاشی ساختمان دچار مشکل خواهد شد. برای پیشگیری از این اتفاق، باید نکات مهم را در هنگام بتونه‌کاری رعایت کرد تا احتمال بروز مشکل به صفر برسد.
چرا بتونه‌کاری کناف و درزگیری اهمیت دارد؟
وقتی کناف‌کاری می‌کنید، کناف‌ها به صورت پانل در هم پیچیده می‌شوند. در فضای خالی میان هر دو پانل، یک درز یا ترک وجود دارد که باید با کمک بتونه یا درزگیر پر شود. اگر بتونه‌کاری درست و استاندارد اجرا نشود بعد از یک مدت تمام فواصل دو سطح که بین آن را بتونه درزگیر کناف پرکرده‌ایم، ترک‌های مویی ایجاد می‌شود و ظاهر کار به کلی خراب می‌شود همچنین اگر نتوانیم سطح را به صورت یکنواخت و یکپارچه کنیم با تابش نور به صورت مایل تمام عیب‌ها و پستی و بلندی‌های سطح نمایان می‌شود و عیب‌های کار ظاهر بدی به کار ما می‌دهد. در کل بتونه‌کاری کناف مقوله‌ای است که مستلزم مهارت و دقت زیادی بوده و در صورت عدم رعایت کامل و صحیح نکات فنی و اجرایی ، می‌تواند کار نقاش را با مشکل مواجه کند. اما بسیاری از استاد کاران نقاش، این نکته را دستمایه قرارداده و حتی متاسفانه گاهی دست به تخریب بتونه کار می‌زنند. بهترین پیشنهاد برای برطرف کردن این مشکل این است که عملیات توسط یک نفر انجام شود.

۱۰ نکته مهم برای بتونه‌کاری کناف
1. اولین نکته در بتونه‌کاری کناف، انتخاب درست پودر بتونه‌کاری است. انواع بتونه درزگیری با برندهای متفاوت وجود دارد که البته کیفیت آن‌ها نیز متفاوت است. استانداردترین و بهترین پودر برای کناف کاری، «پودر درزگیری کناف ایران» است. این پودر مخصوص، توسط شرکت کناف ایران تولید می‌شود. پودر درزگیری کناف ایران را می‌توانید در بازار و در بسته‌های ۵ کیلوگرمی و ۲۰ کیلوگرمی خریداری کنید. برای تهیه خمیر بتونه، باید به کیسه پودر توجه داشته باشید و اطلاعات و توضیحات نوشته شده روی کیسه پودر بتونه را مشاهده کنید.

2. وقتی می‌خواهید کناف را درزگیری کنید، هرگز به سراغ بتونه‌های معمولی، مل، ماستیک و بتونه‌های ساختمانی نروید؛ زیرا مواد تشکیل‌دهنده بتونه درزگیری از جنس پانل کناف است در صورتی که بتونه معمولی از ترکیب مل، رنگ، روغن، تینر و آب درست می‌شود.

3. قبل از شروع به بتونه‌کاری کناف، سطوح موردنظر را از هرگونه آلودگی، گرد و غبار و چربی پاک کنید. برای بتونه‌کاری کناف، باید این کار را در دو مرحله انجام دهید و به جزئیات نوشته شده روی پودر بتونه‌کاری توجه داشته‌باشید.

4. معمولا روش استفاده از بتونه درزگیر کناف به این صورت است که باید مقداری آب را داخل سطل بریزید و به صورت پراکنده و به تدریج، پودر را روی آب بریزید تا مخلوطی یکدست حاصل شود (یادتان باشد که اگر پودر را سریع بریزید، مخلوط شما گلوله گلوله خواهد شد). بعد از آن، کاردک را بردارید و بتونه را هم بزنید تا مخلوط شما از نظر نرمی و سفتی، میانه باشد. در این مرحله، بتونه آماده است.

5. نکته مهم دیگر این است که شما باید قبل از بتونه‌کاری، درزهای موجود را ببندید. برای این کار بهتر است از نوار کناف استفاده کنید. نوار کناف باعث می‌شود که بتونه روی کار بچسبد و به صورت ناگهانی درنیاید. شما می‌توانید نوار کناف را از بازار خریداری کنید و روی درزهای کناف بچسبانید.

6. اگر در قسمت‌هایی از ساختمان، کناف برآمده شده است، باید آن قسمت را با تیزبر برش دهید و سپس روی آن بتونه‌کاری را انجام دهید.

7. صحیح‌ترین و رایج‌ترین روش بتونه‌کاری این است که بتونه از بالا به پایین کشیده شود. برای این کار بهتر است از کاردک یا لیسه‌های بزرگ استفاده کنید.

8. بعد از پایان بتونه‌کاری، لازم است گودی‌های کار را از بین ببرید. بهترین سمباده برای مسطح کردن کار، سمباده نازک ۱۸۰ است و می‌تواند سطح کار را به خوبی صاف کند.

9. بسیاری از افراد، بعد از بتونه‌کاری ترجیح می‌دهند که کناف‌های آن‌ها رنگ آمیزی شود. اگر شما هم چنین قصدی را دارید، باید روغن مخصوص زیرکاری کناف را بخرید و با کمک یک غلطک، کناف را به صورت کامل روغن بزنید. بعد از این مرحله، می‌توانید رنگ آمیزی کناف را شروع کنید.

10. بتونه‌کاری را به فردی حرفه‌ای بسپارید تا به بهترین شکل ممکن انجام شده و زیبایی ساختمان را چندین برابر شود.

ابزار بتونه‌کاری و درزگیری کناف
در این بخش می‌خواهیم تمام ابزار و وسایل بتونه‌کاری کناف را معرفی کنیم و روش درست استفاده کردن از آن را آموزش دهیم.

• کاردک و لیسه معمولی نقاشی ساختمان
برای بتونه‌کاری کناف حتماً نیازی نیست از کاردک و لیسه مخصوص استفاده کنید. می‌توانید از کاردک و لیسه معمولی نقاشی ساختمان هم استفاده کنید ولی سعی کنید لیسه‌ای که استفاده می‌کنید پهن‌تر باشد تا هنگام بتونه‌کاری دو سطح کناف که کنار هم قرار گرفته‌اند، موج روی سطح کار ایجاد نشود.

• تیغ کاتر
برای بریدن تکه‌های اضافی مقوای کناف و نوار بتونه استفاده می‌شود.
• پیچ‌گوشتی چهارسو
وسیله‌ی بعدی که در حین بتونه‌کاری و درزگیری کناف حتماً باید همراه‌تان باشد چهارسو است زیرا بعضی وقت‌ها پیچ‌های اتصالات کناف تا انتها سفت نشده‌اند و برای تنظیم این پیچ‌ها باید از چهارسو استفاده کنیم. البته در انتهای کاردک‌های مخصوص بتونه‌کاری کناف یک چهارسو وجود دارد.

• کاردک و لیسه مخصوص کناف
کاردک و لیسه مخصوص بتونه‌کاری کناف از جنس استیل بوده، عمر و دوام بالایی دارد و کارکردن با آن راحت‌تر است و به دلیل پر بودن لیسه کار بسیار تمیزتر و یکپارچه‌تر درمی‌آید.

• کاردک زاویه داخلی
کاردک زاویه داخلی برای بتونه‌کاری و درزگیری در زوایای داخلی و اصطلاحاً کنج‌های دیوار استفاده می‌شود که باعث می‌شود زوایای داخلی کاملاً یکنواخت و کاملاً گونیا در بیاید.

• کاردک زاویه خارجی
برای درزگیری زوایای خارجی استفاده می‌شود تا سطح کار کاملاً صاف و یکنواخت دربیاید.

طریقه بتونه کردن درزهایی که دست وارد نمی‌شود
گاهی در بتونه‌کاری کناف فضاهایی وجود دارد که درزها دیده می‌شوند ولی کاردک و لیسه داخل نمی‌رود در این مواقع یک قلم کوچک را به بتونه آغشته کرده و به کمک قلم‌مو بتونه را وارد درز کناف کنید تا درز دیده نشود.
آیا روش نقاشی کناف مانند دیوارهای گچی است؟
پس از اجرای کناف در ساختمان معمولا سوراخ‌کاری‌های هالوژن‌ها و برق‌کشی آن‌ها به صورت کامل انجام می‌شود. علت این امر این است که پس از نقاشی کناف، کم‌ترین دستکاری در کناف ایجاد شود. زدن سوراخ هالوژن‌ها اجباری است. چون در هنگام سوراخ‌کاری از دریل استفاده می‌شود و ممکن است با لرزش دریل، کناف رنگ شده، ترک بخورد. در ضمن قبل از رنگ، جای شاسی‌ها مشخص است و برقکار موظف است جوری نقشه برق را اجرا کند تا سوراخ‌ها روی سازه‌های کناف نباشد. البته در مواقع لزوم بریدن قسمتی از سازه موردی ایجاد نمی‌کند، ولی امکان دارد زیرسازی کار ضعیف شود و کناف پس از نقاشی ترک بخورد.
در مورد سیم‌کشی نیز به نظر می‌آید حتما باید انجام شود. حتی توصیه میکنیم که سوکت‌های هالوژن‌ها نیز سربندی شود تا پس از رنگ‌کاری کم‌ترین دستکاری انجام شود. البته برق‌کش ساختمان ممکن است برای راحتی کار خودش تاکید کند که پس از نقاشی سیم‌کشی‌ها را انجام دهد. ولی با توجه به دلایل بالا، انجام سیم‌کشی قبل از رنگ‌کاری پیشنهاد می‌شود.
معمولا در هنگام نصب کناف کلیه درزهای صفحات کناف باید پخ بخورد. البته بسیاری از کناف کارها این پخ را ایجاد نمی‌کنند. نقاش در ابتدای کار باید محل اتصال صفحات را با کاتر یا همان تیغ موکت بری پخ بزند. البته این کار از نظر شرکت کناف اصولی نیست ولی چنانچه نصاب پخ‌ها را ایجاد نکرده نقاش باید حتما پخ بزند.
مد نظر داشته باشید که در لبه‌های اصلی و فابریک کناف نیازی به پخ زدن مجدد نیست ولی محل اتصال صفحات که از برش پنل‌ها ایجاد شده‌است باید تماما پخ بخورد. در ضمن لبه‌های قائم نیز نیازی به پخ ندارد. این برش کوچک در محل اتصال باعث می‌شود بتونه کناف کاملا محل اتصال دو قطعه پنل را پر کند و پس از خشک شدن بتونه، کاملا متصل به هم و یک‌دست شود.
حالا درزها را با بتونه درزگیری کناف پر کرده و بلافاصله تیپ روی آن می‌اندازیم. بتونه کناف ظرف مدت نیم ساعت تا چهل دقیقه خشک می‌شود، پس به مقدار کم بسازید و استفاده کنید. از دو کاردک نقاشی استفاده کنید و بتونه را روی سطح بزنید.
سپس تمامی درزها باید تیپ یا تور کشیده شود. در مورد تورکشی ذکر این نکته الزامی است که کلیه محل اتصال‌ها که از صفحات مجزای پنل نصب شده‌است باید تور کشیده شود. بسیاری از نقاش‌ها محل اتصال کناف با دیوارهای گچی را نیز تیپ می‌اندازند. در نظر داشته باشید که تور مصرفی حتما جوری انداخته شود تا محل برش را بپوشاند. تور کناف باعث می‌شود تا کناف ترک نخورد و بتونه را درگیر با پنل‌ها نگه‌می‌دارد.
هنگامی که شما یک لایه بتونه قبل از تیپ می‌زنید، مطمئن می‌شوید که درز ایجاد شده به صورت کامل پرشده است. بعضی از تیپ‌های موجود در بازار چسبندگی کمی دارند و به راحتی به کار نمی‌چسبند. توراندازی روی بتونه خیس باعث چسبندگی تیپ می‌شود. گاهی اوقات نیز کناف مصرفی خاک زیادی به خود گرفته است، چون قبل از کار کثیف شده است یا کناف‌کار روی آن‌ها راه رفته است. این خاک گرفتگی پنل‌های کناف، باعث می‌گردد تیپ یا همان تور کناف به کار نچسبد.
پس از تور کشی و خشک شدن بتونه زیر آن، تمامی درزها را به پهنای سی الی چهل سانت بتونه می‌کنیم. مواظب باشید بتونه‌کاری، کاملا یکدست و نرم باشد و صاف و صیقلی کار را بتونه کنید. با توجه به تیپی که شما زیر کار انداخته‌اید مطمئنا محل کار برجسته می‌شود، پس فکر نکنید شما می‌توانید مثل بتونه‌کاری دیوار آن را صاف کنید بلکه باید موج بسیار نرمی در عرض سی الی چهل سانت ایجاد کنید.
کلیه کار را بتونه کنید و سپس ۲۴ ساعت صبر کنید، بتونه درزگیری در طول دو الی سه ساعت خشک می‌شود ولی حتما باید ۲۴ ساعت زمان بگذرد تا فعل و افعالات شیمیایی لازم در آن صورت گرفته و آماده مرحله بعد شود. معمولا برای رسیدن به بهترین حالت، نقاش دو یا سه بار بتونه درزگیری را روی تمامی درزها و محل اتصالات لایه لایه می‌کشد تا به بتونه‌کاری مطلوب برسد.
پس از این مرحله بعضی از نقاش‌ها با بتونه درزگیری یا بتونه نقاشی یا ماستیک کناف کلیه سطح‌ها را ماستیک می‌کنند. یعنی لایه نازکی به ضخامت چند دهم میلی‌متر از بتونه، روی تمای سطح پنل کناف می‌کشیم. این کار باعث می‌شود که کار یکنواخت شود بسیاری از افراد ماستیک کناف را انجام نمی‌دهند، چون معتقدند قسمت‌های وسط پنل‌های کناف که صاف هستند موردی ندارند تا بتونه شوند. بتونه ماستیک باعث می‌شود رنگ آمیزی کناف راحت‌تر شود و اگر عیبی از چشم نقاش دور مانده حتما پر و ترمیم شود. ولی مد نظر داشته باشید بسیاری از نقاش‌ها این کار را انجام نمی‌دهند.
بتونه درزگیری برای ماستیک خیلی مناسب نیست، چون مقداری زبر است. فرق بتونه ماستیک کناف با بتونه درزگیری همین نرم بودن آن است ضمن آن‌که بتونه ماستیک دیرتر سفت می‌شود و کار را راحت‌تر می‌کند.
پس از انجام بتونه‌کاری کامل، کلیه سطوح باید سمباده شود. از سمباده نیمه نرم استفاده کنید و کل سطح را یکنواخت کنید. حواستان به درزها باشد چون شما روی آن‌ها تور یا تیپ گذاشته اید محل اتصال پنل‌ها صاف نمی‌شود. وظیفه شما ایجاد موجی نرم در محل اتصال‌ها است تا پس از نقاشی مشخص نباشد. نگران نخ‌های اضافی نوار درزگیر که از کار بیرون زده نباشید چون با سمباده از بین می‌رود.
در مرحله آخر شروع به آستر زدن کناف می‌کنیم و کلیه سطح را با رنگ آستر می‌پوشانیم. معمولا پس از آستر کردن رنگ نیز یک یا دو مرحله لکه گیری انجام می‌شود. شما می‌توانید لکه‌گیری را با بتونه درزگیری یا بتونه نقاشی کناف انجام دهید. پس از یک لایه آستر معمولا چسبندگی بتونه به کار کم می‌شود، بنابراین توصیه می‌گردد از بتونه نقاشی کناف استفاده کنید، که مخصوص همین مرحله کار است.
بسیاری از نقاشان ساختمان، از بتونه همه‌کاره، بتونه پلاستیک یا بتونه روغنی در این مرحله استفاده می‌کنند.
در مرحله آخر نیز یک سمباده نرم به تمامی کار زده می‌شود و دو مرحله رنگ نهایی روی کار اجرا می‌گردد.
ساخت و ساز خشک کناف یک کار اصولی و علمی است و تمامی مراحل کار ، کاملا در بروشورها و کاتولوگ‌های کناف آمده است. لذا بهتر است طبق روال پیشنهادی خود شرکت کناف ایران کار کنید تا بهترین نتیجه حاصل شود. البته تجربه نیز در این امر، بی تاثیر نیست بسیاری از افراد روش مخصوص به خود را دارند ولی بدانید کلیت اصول به شکل بالاست.
گاهی اوقات نیز به دلیل گرانی برخی از بتونه‌ها یا در قراردادهایی که قیمت پایین دارند ، نقاش بعضی از مراحل را انجام نمی‌دهد یا به روشی غیر اصولی کار می‌کند تا ضرر قرارداد را جبران نماید.
سعی کنید ابتدای کار قیمت درستی برای کار در نظر بگیرید، تا بتوانید با وجدانی آسوده کار را به اتمام رسانید. شاید در بسیاری از مواقع کم کاری در نقاشی کناف در کوتاه مدت هیچ تاثیری نداشته باشد، ولی در دراز مدت باعث کاهش عمر کار یا ترک خوردگی کناف می‌شود. حتی در همان ابتدای کار نیز افراد خبره می‌توانند تشخیص دهد که کار درخشندگی و کیفیت لازم و درجه یک را ندارد و دلیل این امر استفاده از جنس بی‌کیفیت و یا روش‌های غیر اصولی است.

تی‌وی‌روم (TV Room)

جانمایی تلویزیون در پلان‌های معماری یکی از دغدغه‌های معماران به شمار می‌رود. در سبک زندگی ایرانی و همینطور خارجی معمولا تلویزیون کانون توجه افراد بوده و در اتاق نشیمن فضایی برای آن در نظر گرفته می‌شود. اما گرایش مدرن این است که تلویزیون را از اتاق نشیمن دور یا آن را به طور کامل مخفی کنند. به همین منظور برخی افراد تلویزیون را به اتاق خواب برده‌اند و برخی دیگر هم اتاق‌های رسانه‌ای زیبا و سالن‌های خانگی را انتخاب کرده‌اند. برای هرکدام از این فضا‌ها باید دکوری انتخاب شود که به لحاظ بصری متناسب با اندازه اتاق باشد. در خانه‌های مدرنی که در آن فضا کم است همیشه فضای کافی برای یک منطقه مجزا برای یک اتاق تلویزیون وجود ندارد و می‌توان به سادگی و با استفاده از شلف دیواری تلویزیون در عرض چند دقیقه آپارتمان را دیزاین نمود اما اتاق‌های بزرگ‌تر می‌توانند وسایل بزرگتری را در خود جای دهند.
ایجاد فضای چند منظوره
اتاقی که برای فضای تلویزیون در نظر گرفته می‌شود، می‌تواند به عنوان دفتر کار یا مطالعه در طول ساعات کاری و یک منطقه تفریحی در شب تبدیل شود. از آنجایی که فضای تلویزیون فضایی برای سرگرمی است می‌توان آن را با یک اتاق بازی سرپوشیده برای کودکان نیز ترکیب کرد. همچنین منطقه تی‌وی روم با نمایش کلکسیون‌های مورد علاقه‌تان، از جمله چهره‌های مورد علاقه و اسطوره‌ای، اتومبیل‌های کوچک مینیاتوری زیبا، به محلی سرگرم کننده تبدیل می‌شود.
برای پنهان کردن درهم و برهمی‌ها باید منابع ذخیره سازی کافی را طراحی شود. استفاده از کمد دیواری‌های کاذب، برای این کار یکی از بهترین راهکارهاست، که فضا را از هر گونه شلوغی عاری خواهد کرد. در صورتی که از این فضا برای مقاصد دیگر نیز استفاده می‌کنید و نمی‌خواهید تلویزیون به عنوان مرکز توجه در فضا شما تعریف شود، می‌توانید از یک درب کشویی استفاده نمایید و در زمان مورد نیاز درب آن را باز کنید.
نکاتی برای چیدمان و دکوراسیون تی‌وی روم
در صورتی که یک سالن کوچک در اختیار دارید، نمی‌توانید فضای دکوراسیون آن را خیلی خصوصی طراحی نمایید و باید به آن جنبه رسمی بدهید ولی اگر فضایی جداگانه برای پذیرایی از مهمانانتان را دارا هستید می‌توانید در دکوراسیون داخلی این محل راحت باشید و فضایی صمیمی و خصوصی را برای خود ایجاد نمایید؛ مثلا از عکس‌های خانوادگی خود برای تزئین استفاده کنید.
برای ایجاد یک محیط گرم در تی‌وی روم، می‌توان از پارچه استفاده کرد، فرش‌های نرم و مخملی، پرده‌ها و بالش‌های نرمی را آماده کنید تا یک گوشه دنج برای تماشای تلویزیون ایجاد کنید.
اگر فضای کافی برای یک اتاق تلویزیون جداگانه وجود ندارد، آن را در یک گوشه قرار دهید. فضای بین دیوار و صندلی را تنظیم کنید و مبلمان و فرش را طوری تنظیم کنید که متفاوت از فضای اصلی زندگیتان باشد. می‌توانید از قفسه‌های باز نیز برای تقسیم فضای تی‌وی روم از بقیه خانه استفاده کنید. برای زیبا کردن این قسمت از خانه، از یک طرح هندسه برای قفسه‌ها استفاده کنید، و یا چند لوازم جانبی روشن و نقاشی‌های هندسی روی کوسن و یا دیوارها اضافه کنید.
برای تی‌وی روم کوچک شما مجبور نیستید از لوازم جانبی زیادی استفاده کنید، از سبک مینیمالیستی بهره بگیرید و منطقه را مدرن و بزرگ نگاه دارید. استفاده از قفسه‌ها و پرده‌های شفاف و شیشه‌ای یک راه عالی برای فریب دادن چشم‌ها به این باور است که فضای تلویزیون بزرگ‌تر از آن چیزی است که در واقعیت وجود دارد.
برای برجسته‌سازی حتی در زمان خاموشی صفحه نمایش تلویزیون، می‌توان از نورهای مخفی تعبیه شده پشت آن استفاده کرد. با تعریف شدن تلوزیون در داخل قاب، علاوه بر اینکه باعث می‌شود، جزئیات فضای شما بهتر دیده شود، باعث می‌شود که تلویزیون شما به عنوان به قطعه هنری در فضای داخلی شما خودنمایی کند.
استفاده از گل وگیاه آپارتمانی نه تنها به زیبایی طراحی اتاق کمک می‌کند بلکه باعث پخش انرژی مثبت در محیط نیز می‌گردد.
دیوار رسانه‌ای یا تی‌وی وال (TV Wall)
با آمدن تلویزیون‌های صفحه‌تخت بزرگ در اکثر خانه‌ها فضای زیادی صرف میز تلویزیون و سیم‌های پشت تلویزیون می‌شد. بعد از آن ایده‌ی جالب پنهان کردن تلویزیون داخل کابینت و کمد دیواری آمد که این ایده بعد از مدتی با مشکلاتی از قبیل برخورد دست و پا به درب هنگام باز بودن مواجه شد. بعد از این ایده‌ها، ایده جدیدی به نام دیوار رسانه‌ای طراحی شد که توانست چندین جایزه در مسابقات طراحی معماری دریافت کند. این دیوار در نگاه اول دیواری کاملا ساده به نظر می‌رسد. طرحی زیبا و شیک و ساده مانند قابی به دور تلویزیون تعبیه شده و تا وقتی که تلویزیون روشن است کاملا طبیعی و همانند اتاق تلویزیون‌های دیگر عمل می‌کند. اما هنگامی که تلویزیون خاموش می‌شود به طور حرفه‌ای در بین صفحه‌های مربعی موجود بر روی دیوار، که دور آن را فرا گرفته‌اند، پنهان می‌شود. بدون نیاز به درب یا کابینت و یا پنهان سازی، به وسیله ساده‌ترین روش ممکن یعنی خاموش کردن تلویزیون آن را پنهان می‌کنیم.
تنظیم نور مناسب برای تی‌وی روم
نورپردازی یکی از اجزای اصلی هر رسانه یا اتاق تلویزیون است و قرار دادن درست آن در اتاق کوچک می‌تواند گاهی یک چالش باشد. اتاق‌های اختصاصی تلویزیون می‌توانند محیطی تاریک‌تر داشته باشند. رنگ‌هایی مثل سیاه، خاکستری تیره و بنفش تیره روی دیوارها همراه با نور محیط هوشمند در چنین اتاق‌هایی به بهترین شکل عمل می‌کنند. اما اگر اتاق تلویزیون بخشی از فضای بزرگ‌تر باشد و یا به عنوان یک دفتر خانگی، فضای مهمانی یا اتاق بازی استفاده شود، یک پس زمینه روشن‌تر و محیط شادتری را انتخاب کنید.
رنگ مناسب برای تی‌وی روم
ایجاد یک محیط پر جنب و جوش در گوشه‌ای کوچک برای مشاهده تلویزیون، با استفاده از رنگ‌های روشن ایده‌ی جالبی است که بقیه قسمت‌های زنده را به تصویر می‌کشد تا به فضای تلویزیون یک هویت متمایز بدهد. استفاده از رنگ‌های خنثی و تک رنگ به ایجاد فضای آرامش بخش کمک می‌کند. برای اینکه اتاق تلویزیون مدرن و زیبا به نظر برسد از رنگ‌های خاکستری به همراه سیاه و سفید استفاده کنید.
سفید یک انتخاب رنگ عالی برای فضای کوچک است، چون آن را روشن نگه می‌دارد. رنگ‌های روشن و لوازم هماهنگ یک فضای کوچک را به فضایی بسیار زیبا تبدیل می‌کند.
اتاق نشیمن مکانی برای پذیرایی از مهمانان است، پس اگر تلویزیون شما در این مکان قرار دارد، بهترین کار این است که از رنگ‌های جیغ دوری کنید چرا که ممکن است بعضی از مهمانان را از خود زده کند. به جای آن می‌توانید از رنگ های اولیه همچون سفید، کِرِم، خاکستری، قهوه‌ای و بِژ استفاده کنید. این نمونه رنگ‌ها انتخاب بسیار مناسبی میباشند چرا که با تمامی فضاها می‌توانند هماهنگ شوند. در عین حال استفاده کردن بسیار کم و محدود از رنگ صورتی موجب پدید آمدن یک دکوراسیون نشیمن بسیار خاص و جالب می‌گردد.
کناف برای تی‌وی روم
همانطور که می‌دانید امروزه به سبب کوچک‌تر شدن خانه‌ها و لزوم استفاده از وسایل کم حجم، استفاده از تلویزیون‌های ال سی دی جایگاه ویژه‌ای پیدا کرده، این تلویزیون‌ها با نصب آسان بر روی دیوار و استفاده از فضای عمقی کم، جلوه‌ای متنوع به فضا می‌دهند. طراحی دیوار پشت تلویزیون نیز به سبب اهمیت ویژه این فضا در خانه‌های امروزی طرفداران بسیاری پیدا کرده است. متریال پویا و انعطاف پذیر کناف یکی از مدرن‌ترین و تاثیرگذارترین متریال‌های مورد استفاده است که می‌تواند گزینه‌ی مناسبی برای طراحی دیوار ال سی دی باشد.

” کناف بهتر است یا رابیتس ؟ “

سوالی که هر سازنده‌ای را به فکر وامی‌دارد.
کناف و رابیتس از چند منظر با هم مقایسه می‌شوند:

1. زمان اجرا :
• در سیستم رابیتس و گچ‌کاری کار در سه مرحله جوشکاری،‌ بستن صفحات رابیتس و گچ کاری انجام می‌شود.
اجرای ۳۶ متر طول آرماتوربندی با جوشکاری و رابیتس‌بندی و گچ خاک و گچ سفید، بیش از ۱۰ روز طول خواهدکشید (۲ روز آرماتوربندی و رابیتس‌کاری، ۴روز گچ خاک و ۴ روز گچ سفید). همچنین در این سیستم زمان برای خروج نخاله‌های ایجاد شده و خشک شدن گچ خاک نیز اضافه می‌شود.
• در سیستم کناف (ساخت و ساز خشک ) نیازی به جوشکاری نیست زیرا اتصالات سقف کاذب کناف به صورت پیچ و میخ به سقف اصلی متصل می‌شوند.
اجرای ۳۶ متر طول کناف برای پذیرایی با متراژ ۸۰ مترمربع و با اکیپ دو نفره، ۲ روز طول می‌کشد.
در این مقایسه مشخص می‌گردد که از نظر زمانی سرعت اجرای سقف کاذب کناف ،بسیار بالاتر و تقریبا ۴ الی ۵ برابر رابیتس می‌باشد.

2. هزینه اجرا :
مقایسه هزینه اجرای کناف و رابیتس، همواره با اختلاف نظرهای زیادی میان طرفداران هر کدام از این دو همراه است، اما درصورتی که تک تک پارامترهای مستلزم هزینه در شرایط برابر بررسی شود می‌توان گفت اگر چه از لحاظ هزینه ظاهری قیمت هر دو نوع سقف کاذب در یک محدوده است اما واقعیت این است که زمان، خود یک هزینه و سرمایه است. هزینه‌های برق و جوشکاری، حمل و نقل به دلیل حجم بیشتر مصالح مربوط به سقف رابیتس، تخلیه نخاله‌های ساختمانی پس از کار و نظافت آن قابل توجه و تامل می‌باشد. در نتیجه هزینه‌های جانبی رابیتس و گچ از کناف بیشتر خواهد بود.

3. وزن بار مرده:
وزن هر متر مربع بسته به طرح‌های مختلف متفاوت است؛ اما به طور متوسط:
• در سیستم کناف:
وزن هر متر مربع پانل ۸.۳ کیلوگرم می‌باشد. همچنین در هر متر مربع ۶ متر طول سازه بکار گرفته می‌شود که بطور متوسط وزن هر متر طول سازه ۰.۷ کیلو می‌باشد. در نتیجه وزن هر متر مربع اجرای طرح با کناف حدودا ۱۳ کیلوگرم می‌باشد. و این یعنی نهایت سبک‌سازی در ساختمان‌ها که بسیار حائز اهمیت است.
• در سیستم رابیتس کاری:
وزن هر متر مربع رابیتس ۱ کیلوگرم، آرماتوربندی ۵ کیلوگرم و هر متر مربع اجرای نور مخفی با گچ به ضخامت گچ بستگی دارد. ولی بطور متوسط در حدود ۴۰ کیلوگرم است. در نتیجه مجموع وزن هر متر مربع نور مخفی با گچ و رابیتس ۴۵ کیلوگرم می‌باشد.
در نتیجه از نظر مقایسه وزن حاصل از بار مرده سقف کاذب کناف و رابیتس ، سبکی قابل توجه کناف بدیهی خواهد بود.

4. نگهداری مصالح:
کناف مصالح مورد نیاز کمتری را برای اجرا نیاز دارد. شاید این مسئله در ابتدا اهمیت چندانی نداشته باشد ولی در سیستم رابیتس برای نوسازی یک آپارتمان ۵ واحده شما نیاز به صدها کیسه گچ ۵۰ کیلویی دارید که حمل آن‌ها به طبقات بالا (به خصوص اگر بالابری برای این کار نداشته باشید) بسیار سخت می‌باشد. در صورتی که حمل ده‌ها ورق کناف ۲۰ کیلویی زمان و انرژی کمتری می‌برد.همچنین نگهداری کناف در کارگاه با توجه به مقاومت نسبی آن به رطوبت، نسبت به کیسه‌های گچ ، راحت‌تر می‌باشد.

5. ترمیم پذیری و سهولت در تغییرات :
در ساختمان‌ها پس از گذر زمان، ممکن است لوله‌های تاسیساتی عبور کرده از سقف کاذب به تدریج فرسوده و در مواردی به نشت مایعات بیانجامد. همچنین مشاهده می‌شود، پس از گذر ۱۰ الی ۱۵ سال از عمر یک واحد مسکونی تمایل به تغییرات دکوراسیون (بازسازی ساختمان) احساس می‌شود. در این شرایط به جرات می‌توان گفت کناف به دلیل سهولت بیشتر در باز و بسته کردن، ایجاد دسترسی و ترمیم، عدم استفاده از جوشکاری و آسیب به سرامیک، شیشه‌ها و سایر اجزا، تعداد نفرات کم، سرعت بسیار بالا و رنگ پذیری کار بلافاصله پس از پایان حرف اول را می‌زند.

6. تعداد نفرات اجراکننده :
همانطور که بیان شد کار سقف کاذب رابیتس و گچ با سه گروه جوشکار، رابیتس بند و گچ‌کار یا نهایتا دو گروه جوشکار و رابیتس بند و گچ کار قابل اجراست که همین فرایند در کار اجرای سقف کاذب کناف فقط با یک اکیپ دو نفره برای هر واحد قابل اجرا می باشد.

7. از لحاظ کیفیت:
اگر کار کناف توسط اکیپ ماهر انجام شود از نظر کیفیت عاری از هرگونه نقص و مشکل خواهد بود اما اگر با رعایت استانداردها و ضوابط انجام نشود و در مراحل نصب از گروه باتجربه استفاده نشود، نمی‌توان توقع نتیجه مطلوب را داشت. چنانچه در هنگام نصب این سقف‌ها نکات اجرایی رعایت نگردد شاهد ترک خوردن و باز شدن گوشه های آن پس از مدتی خواهیم بود. به طور کلی وقتی تمام تمرکز کارفرما روی پایین آوردن قیمت تمام شده باشد و تمرکز توجه از کیفیت و تجربه و مهارت‌های مدیریتی و اجرایی پیمانکار برداشته شود، انتظار کیفیت، عاقلانه نیست.

8. تمییز کاری:
از دیگر مزایای کناف می‌توان به تمیزی کار نسبت به گچکاری اشاره کرد. اجرای کناف به غیر از کمی گرد و خاک دردسر دیگری ندارد ولی گچ کاری اصولا کار کثیفی بوده و پس از اجرا نیازمند تمیزکاری زیادی است.

9. از لحاظ مقاومت:
انتخاب و استفاده از سقف کاذب مناسب در ساختمان‌های تجاری-اداری و مسکونی مقاوم شدن ساختمان و کم شدن بار مرده ساختمان را در بر داشته و ضامن ایمنی و سلامت ساکنین در بلایای طبیعی نظیر زلزله و آتش سوزی است. برای رسیدن به این منظور، هم در طراحی سازه و هم متعلقات غیر سازه‌ای باید مقاوم سازی صورت پذیرد و اثرات متعلقات غیر سازه‌ای نیز مورد توجه قرار گیرد. سیستم ساخت و ساز خشک کناف با سبک سازی، استفاده از مصالح مقاوم و بکارگیری سیستم های انعطاف پذیر راهکاری موثر در ایمن سازی در برابر زلزله ارائه داده است. طبق مشخصات فنی شرکت کناف سقف‌های کاذب کناف مقاومت چشمگیری در مقابل زلزله داشته و بیش از 14 برابر مقاوم‌تر از زلزله خیزترین نقطه ایران می‌باشند. رابیتس نیز در برابر زلزله، مقاومت دارد اما خود نیز می‌تواند مسبب افزایش فشارها و خطرات ناشی از زلزله گردد. در اثر آسیب و تخریب موضعی ساختمان در وقوع زلزله تحت یک بار موضعی و ضربه ناشی از ریزش اجزاء سازه قرار می‌گیرد و علاوه برحذف اجزا و المان‌های سازه، باردینامیکی ناشی از زلزله با بار آوار ترکیب شده و بارافزایش یافته جدیدی را ایجاد می‌کند. در اینجا دو بحث کلی وجود دارد یکی اجرای صحیح اتصالات جوش و اتصال مناسب المان‌های سقف که اکثر مهندسان آرشیتکت تا حد امکان تمایل به جوشکاری در اجرای معماری داخلی بالاخص سقف کاذب ندارند. یکی از عیوب جوش دستی بحث ﺗﺮک می‌باشد که از زﯾﺎنﺑﺎرﺗﺮﯾﻦ ﻣﻌﺎﯾﺐ ﺟﻮش به حساب می‌آید. و همچنین سنگینی ناشی از بار که جوش می‌بایست تحمل کند( حدود ۴۵ کیلوگرم بر متر مربع). ولی در سقف کاذب کناف به ندرت و بطور غیر مستقیم در موارد لازم از جوش استفاده می‌شود. همچنین یکی از مشکلاتی که در اجرای سقف گچ و رابیتس احتمال وقوع دارد برای اتصال آرماتور به تیرچه باید قسمتی از بتن تیرچه کنده شود تا آلماتور مشخص شود. لذا باعث تضعیف و کاهش مقاومت تیرچه خواهد شد.

10. انعطاف پذیری در اشکال هندسی:
اگرچه رابیتس کاری انعطاف بیشتری برای ایجاد اشکال هندسی و قوس‌ها دارد. اما گچبری‌هایی که به حالت سنتی و با دست ساخته می‌شوند، با توجه به نیاز معماران امروز، بسیار زمان بر و کم کاربرد است. به همین منظور در اجرای سقف کاذب کناف برای ایجاد گچبری در لبه‌ها و طرح‌های سنتی می‌توان از گچبری های پیش‌ساخته و آماده استفاده کرد.